Практична
робота №8
Декларація
незалежності. Конституція США – втілення ідей Просвітництва
Мета: визначити особливості державного устрою США, ознайомити
учнів із основними положеннями Конституції США 1787р.; формувати навички самостійної
роботи; виховувати шанобливе ставлення до народу, що відстоює свою
незалежність,
Основні терміни і поняття: Конституція, «Декларація незалежності»,
конгрес, палата представників, сенат, президент,
Тип уроку:практичне заняття.
Міжпредметні зв’язки: інформатика
Очікуванні результати:
після цього уроку учні зможуть:
називати рік
прийняття «Декларації незалежності» та Конституції США; імена видатних
політичних діячів, основні події війни за незалежність; характерні риси
«Декларації незалежності» та Конституції США; пояснювати поняття: «декларація»,
«конституція», «республіка», «федерація».
описувати становище англійських колоній у Північ Америці,
найяскравіші події війни за незалежність;
наводити приклади особливостей демократичного усі рою США;
висловлювати судження щодо причин, характеру й на слідків війни за
незалежність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування.
-
Що таке колонія?
-
Що
таке метрополія?
-
Які країни
колонізували Американський континент?
Самостійна робота за завданням.
ІІІ. Мотивація діяльності учнів
ІІ. Сприйняття і усвідомлення
навчального матеріалу
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Розповідь вчителя: Поки
йшла війна, керівники молодої республіки провели великі внутрішні перетворення.
Колишні колонії стали штатами з республіканською формою правління; усталився
поділ влади. У 1776— 1780 рр. всі 13 штатів прийняли свої конституції.
Спочатку США являли собою конфедерацію
— об'єднання незалежних штатів. Однак поступово все більшу популярність
здобувала ідея федеративної республіки із сильним центром і
загальнонаціональною конституцією.
Федеральна Конституція,
розроблена влітку 1787 р. на напівофіційному з'їзді (конвенті) представників
усіх штатів, була покликана усунути недоліки конфедеративного устрою влади. У
підготовці проекту брали участь найбільш авторитетні громадяни (у тому числі
Дж. Вашингтон і Б. Франклін) і кращі представники нового покоління
американських політиків (Олександр Гамільтон, Джеймс Медісон та ін.).
Творці американської Конституції
враховували як насущні інтереси країни, так і перспективи, що відкривалися
перед новою федерацією. Виявився корисним досвід законодавчої роботи,
накопичений в окремих штатах. Був продуманий і механізм доповнення Конституції
поправками (усього за 1791—2000 рр. було прийнято 27 поправок до Конституції).
Відповідно до Конституції 1787 р.,
що в основному діє і в наш час, законодавча влада належала конгресу
(парламенту), що складався з двох палат: палати представників і сенату.
Депутати обиралися до палати відповідно до числа жителів кожного штату. До
Сенату входили два представники від кожного штату.
Главою виконавчої влади став
президент, що обирався на три роки. Він командував армією і флотом, керував
урядом, призначав вищих чиновників, тобто мав широкі повноваження.
Судову систему вінчав Верховний суд США,
покликаний стежити за непорушністю Конституції і за відповідністю прийнятих законів
її статтям.
У червні 1788 р. Конституція набрала
сили, а в листопаді 1791р. почав діяти прийнятий конгресом «Білль про права»,
що містив перші 10 поправок до Конституції 1787 р.
1.
Перегляд
відеофільму
Запитання:
-
Як і коли виникли США?
-
Які
події сприяли появі цієї держави?
-
Яке
значення має Декларації незалежності в розвитку американського суспільства?
2.
Робота
з історичним документом
Витяг із
Декларації незалежності
Ми
вважаємо за очевидні такі істини: усіх людей створено рівними, і всі вони
наділені від Творця деякими невід'ємними правами, до яких належать життя,
свобода і прагнення щастя. Для забезпечення цих прав установлено серед людей
уряди, наділені справедливою владою за згодою керованих. Та якщо ця форма
урядування стає згубною для їхніх цілей, то народ має право змінити або
скасувати її та встановити новий уряд.
...Ці колонії... довго й терпляче
витримували всілякі утиски, і тільки необхідність змушує їх тепер змінити свою
нинішню форму урядування. Історія теперішнього короля Великої Британії сповнена
несправедливостей.,. що мали своєю безпосередньою метою встановити тиранію в
цих штатах.
На доказ
подаємо на суд неупередженому світові такі факти:
Конгрес
голосує
за незалежність США
Він, король Англії, відмовився
затверджувати закони, найбільш потрібні для загального блага...
Він намагався
чинити перешкоди заселенню цих штатів.
Він... прислав
сюди юрби своїх урядовців, які розоряють народ і висмоктують із нього всі соки.
Він...
затвердив такі акти:
Припинення
нашої торгівлі з усіма частинами світу.
Оподаткування
нас без нашої згоди...
Він відмовився
управляти нами, позбавив нас свого заступництва та оголосив нам війну.
Тому ми,
представники Сполучених Штатів Америки, зібравшись на загальний конгрес,
оголошуємо від імені та за повноваженням народу колоній, що ці сполучені
колонії є і за правом повинні бути вільними й незалежними штатами; що вони
звільняються від будь-якого підданства британській короні, а будь-який
політичний зв'язок між ними та державою Велика Британія зовсім поривається...
Запитання:
-
Як
у документі обґрунтовується право колоній на незалежність?
-
Що
мали на увазі автори декларації, коли писали, що всіх людей створено рівними?
-
Які
ідеали епохи Просвітництва знайшли відображення в документі?
3.
Робота
з ілюстрацією
Розгляньте ілюстрацію.
Дайте
відповідь на запитання.
-
В
яких умовах було проголошено Декларації незалежності США?
-
Хто
підтримав проголошення Декларації
незалежності США?
4.
Робота
в зошиті
Запишіть у чому полягає загальнолюдське значення
декларації?
5.
Робота
із схемою
Вищі органи влади США відповідно до Конституції
1787 р.
ІV. Узагальнення знань
Варіант 1
Бесіда
ü Коли була прийнята Декларація незалежності США?
ü Яке значення мала Декларація незалежності США?
ü Коли була ухвалена Конституція США?
ü Охарактеризуйте основні положення Конституції США.
ü Чи були свобода та демократичні права загальними для всіх
у США у XVIII ст.?
Варіант 2
Комп'ютерне
тестування в програмі MyTest
V. Оцінювання
V І. Домашнє
завдання
* Повторити тему.
* З додаткових
джерел знайдіть інформацію: про Декларацію незалежності США.
Використані
джерела:
- Гісем О.В., Мартинюк О.О. Всесвітня
історія 8 клас. – Х.: Вид – во «Ранок», 2016.
- Морозова Н.М., Михайлів Т.В. Всесвітня
історія. Готові дидактичні набори. 8 клас. – Х.: Вид. група «Основа,2008.
- https://youtu.be/psKJFB7G558
А відповіді де??
ВідповістиВидалитиДе
ВідповістиВидалитиспасибі !
ВідповістиВидалитиТо де?
ВідповістиВидалити