Практична
робота №5
«Великий вік» Людовіка ХIV – зразок абсолютної
монархії
Мета уроку: називати ознаки абсолютизму,характеризувати діяльність
Людовіка ХIV, визначати і пояснювати на прикладах характерні ознаки
абсолютизму у Франції; з'ясувати, яке місце Людовіка ХIV посідає в історії;
розвивати навички самостійної,
роботи в групах, виховувати культуру спілкування.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
-
називати ознаки абсолютизму в країнах Європи;
-
пояснювати
і застосовувати поняття: «абсолютизм»;
-
описувати двір «Короля-Сонця»;
-
характеризувати
діяльність історичних діячів Людовіка ХIV, Рішельє;
-
визначати та пояснювати на прикладах
характерні ознаки абсолютизму у Франції;
-
розкривати
особливості внутрішньої та зовнішньої політики Франції;
-
висловлювати
судження щодо економічного, політичного та духовного
розвитку Франції Х VІ-ХVІІ ст.
Тип уроку: практичне заняття.
Обладнання: комп'ютер або ноутбук, мультимедійний
проектор та екран (мультимедійний комплекс), підручник, ілюстративний матеріал.
Міжпредметні зв’язки: інформатика,образотворче мистецтво.
Епіграф:
«Держава – це
Я.»
Людовік ХIV
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань.
Робота з епіграфом
Вчитель.
- Прочитайте слова
французького короля Людовіка ХIV, які я пропоную як епіграф до сьогоднішнього
уроку.
- Як, на вашу думку, слід розуміти слова епіграфу?
ІІ. Мотивація діяльності учнів
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення навчального матеріалу
ПРАКТИЧНЕ
ЗАНЯТТЯ
1.Робота
в зошиті.
/ записати тему уроку/
Розповідь
вчителя: Французький
король, «король сонце» (05.09.1638 -01.09.1715), успадкував владу від свого
батька Людовіка ХІІІ. Його матір'ю була Анна Австрійська. Від народження його
називали Богомданим, оскільки вважали даром небес (протягом 22 років у Людовіка
та Анни не було дітей). Офіційно Люодовік був коронований 7 червня 1654 р. в
Реймсі. Але до 1661 р. країною керував кардинал Джуліо Мазаріні. Пізніше
Людовік дістав абсолютну владу, сформулювавши своє кредо: «Держава — це я». На
престолі Франції король перебував 72 роки. За цей час він пережив трьох дофінів
- власного сина, онука та правнука. Під час свого правління він вів кілька
невдалих воєн за іспанську спадщину: 1667-1668, 1672-1678, 1688-1697 і
1701-1713 рр. Помер Людовік XIV 1 вересня 1715 р. від рани, отриманої на
полюванні. Наступником короля став його правнук Людовік XV.
2.Робота
з термінами
Абсолютизм
(від лат. аbsоlutus —
«необмежений», «незалежний», «безумовний», «самодержавство», «абсолютна
монархія») - це форма правління державою, за якої верховна влада (суверенітет
тощо) належить одній особі: царю, імператору, королю тощо
Абсолютна монархія — це різновид
монархічної форми правління, за якої вся повнота світської, а іноді й духовної
влади зосереджувалася в руках монарха.
3.Робота
з ілюстрацією
Розгляньте
портрет короля Людовіка XIV. Дайте
характеристику історичного діяча за його портретом.
4.Робота з історичним документом.
Дайте
відповідь на запитання.
Витяг із «Творів» Людовіка XIV
Що
ж до осіб, які мали допомагати мені в моїй праці, то я вирішив не брати зовсім
першого міністра; і якщо зі мною погодитесь ви... то це ім'я назавжди зникне у Франції,
бо немає нічого негіднішого, ніж бачити в руках одного всі королівські функції,
а в руках іншого — самий лише королівський титул. Заради цього необхідно було
розділити мою довіру і виконання моїх приписів, не віддаючи їх нікому
повністю...
Коли
працюєш для держави — працюєш на себе. Благо одного складає славу іншого. Коли
перше щасливе, високо піднесене й могутнє, тоді той, хто є причиною цього
щастя, набуває слави і, відповідно, має більше, ніж його підлеглі стосовно
нього і самих себе, користуватися всім, що є найбільш приємним у житті.
Запитання:
-
Як
Людовік XIV оцінював роль і місце короля в державі?
5.Робота з підручником.(ст. 89)
Заповніть
схему
6.Робота в групах:
Опрацюйте документ. Дайте відповідь на запитання.
1 група
Пророцтво
Камнанелли
6 вересня 1638 р. у Людовіка
XIII народився довгоочікуваний нащадок, чому раділи в усій Франції, а особливо
у Парижі. Всіх дуже хвилювало майбутнє цієї дитини, для чого запросили
астрологів. Найбільш відомим з них на той час був Кампанелла, але він перебував
у в'язниці в місті Мілані. До в'язниці його запроторила італійська інквізиція,
але кардинал Рішельє був настільки впливовою людиною, що зумів його звільнити.
Кампанелла прибув до Парижа, постав перед очима королівської родини й двічі
оглянув дитину, але не наважився зробити пророцтво щодо його майбутнього.
Нарешті, не витримавши тиску з боку королеви, написав наступне: «Цей малюк буде
дуже пихатим і марнотратним, як Генріх IV; але, разом з тим, матиме багато
клопоту під час свого царювання, яке буде довгим й частково успішним, але під
кінець буде нещасним, що й стане причиною заворушень в релігії та державі».
Запитання
1. Чи збулося пророцтво астролога?
2. Вашу думку проілюструйте конкретними
історичними фактами.
3. Як ви вважаєте, цей історичний анекдот було
складено за життя чи після смерті Людовіка XIV?
2 група
Зміни у
розмірах королівства
У
XVII ст. французькі вчені провели величезну роботу зі складання більш точних
карт держави, використовуючи метод підрахунку довготи місця. На їхній подив
було встановлено, що територія Франції значно менших розмірів, ніж вважалося
раніше. Роздратований цією новиною Людовік XIV вигукнув: «Ці вчені зуміли зменшити територію Франції краще, ніж мої
генерали змогли її збільшити!»
Запитання
1. Як можна пояснити цю фразу?
2. Який вона має прихований зміст?
3 група
Придворні про
короля Людовіка XIV
Кінець
царювання Людовіка XIV був затьмарений чисельними поразками французьких військ
під час війни за іспанську спадщину. Це були поразки під Турином, Уденардом,
Мальплаке, Рамільї і Гохштедом у 1706,1708,1709 рр. У цей час придворні весь
час повторювали: «Проте король почувається добре, а це головне».
Запитання
1. Як можна пояснити цю фразу?
2. Який вона має прихований зміст?
4 група
Чужий король
Коли одного разу Людовік XIV небезпечно
захворів, лорд Болінброк (1678—1751) висловив хворому щире співчуття.
Здивований король звернувся до нього: «Я дуже зворушений Вашою увагою, тим
більше, що ви, англійці, не дуже любите королів». Болінброк відповів: «Ваше
Величносте, в цьому ми схожі на тих чоловіків, які не дуже люблять своїх
дружин, проте намагаються сподобатися дружинам своїх сусідів».
Запитання
1. Чим відрізнявся Державний устрій Англії від державного устрою Франції
часів правління Людовіка XIV?
2. Які події з історії Англії згадав
французький король?
Презентація роботи груп.
1.
Робота
з відеофільмом
Переглянувши фільм, заповніть таблицю «Політика Людовіка
XIV»
Внутрішня
політика
|
Зовнішня політика
|
|
|
ІІІ. Узагальнення набутих знань
Бесіда:
-
Яке
прізвисько отримав Людовік XIV?
-
Наведіть
факти, що підтверджують завершення формування абсолютної монархії у Франції за
Людовіка XIV
-
Чи
була закономірним явищем поява такого короля, як Людовік XV?
-
У
чому проявлялася криза французького абсолютизму?
-
Із
якою метою Людовік XIV перетворив своє життя на суцільний спектакль, який
спостерігали його піддані?
-
Який характер мала внутрішня і зовнішня
політика Людовік XIV?
Робота з епіграфом
- Кому належать слова «Держава – це Я!»?
- Чому автор цих слів міг дозволити собі таке твердження?
ІV.
Оцінювання
Заповнення листа самооцінки
Вид діяльності
|
Індивіду- альна
робота
|
Робота в в групах
|
Самостійна робота
|
Всього:
|
Корегуюча оцінка
вчителя
|
Кількість балів
|
|
|
|
|
|
V. Домашнє завдання :
* Знайти додаткову інформацію про Людовіка XIV.
* Підготувати кросворд.
Джерела:
-
Гісем
О.В., Мартинюк О.О. Всесвітня історія 8 клас. – Х.: Вид – во «Ранок», 2016.
-
Десятов
Д.Л. Використання історичних анекдотів на уроках історії. - Х.: Вид. група «Основа»,
2010
Немає коментарів:
Дописати коментар